WebExpo Prague 2012 (in Czech)

Michal Bachman

by Michal Bachman

Letos jsem se poprvé zúčastnil konference WebExpo a sepsal několik postřehů.

Motivace

Na WebExpo jsem se vydal hned z několika důvodů. Prvním impulsem byl můj kamarád Honza Šrůtek, který plánoval na konferenci přednášet už podruhé a po shlédnutí mé přednášky na Neo4j User Group v Londýně navrhnul, zda bych ji nechtěl vypilovat a rozšířit řady řečníků na WebExpo. WebExpo Prague 2012

Rychlá kontrola Googlu ukázala, že se o Neo4j v ČR zatím příliš nemluví. Za poslední rok jsem s touto open-source grafovou databází pracoval poměrně intenzivně a získal upřímné přesvědčení, že může mnoha vývojářům, kteří řeší problémy s hustě propojenými daty, významně usnadnit práci.

Naposledy jsem v ČR žil v roce 2004, nikdy jsem "doma" nestudoval vysokou školu a vlastně skoro ani nepracoval. Třetí motivací byl tedy čistě osobní zájem zjistit, co se za těch posledních 8 let v ČR událo na poli vývoje software, jací jsou dnešní čeští programátoři, designéři a obchodníci, ale také organizátoři. Podaří se v české kotlině uspořádat konferenci "světového formátu"?

V neposlední řadě je vystupování na konferencích příležitost zúročit nasbírané zkušenosti z praxe, zorganizovat si myšlenky, trochu se zviditelnit a seznámit se s novými lidmi a firmami.

Výběr řečníků

V zájmu zajištění co nejkvalitnějšího zážitku pro účastníky konference se rozhodli organizátoři uspořádat jakési předkolo. Přihlášení řečníci dostali 10 minut na ukázku té nejzajímavější části přednášky.

Myšlenka tohoto předvýběru je myslím geniální. Dává příležitost začínajícím řečníkům dostat se na pódium a zároveň určitou jistotu organizátorům, že noví řečníci nebudou úplným neštěstím. Navíc dostanou všichni řečníci hodnotnou zpětnou vazbu od Jeanne Trojan, která buď pomůže zkvalitnit vystoupení na konferenci, nebo zvýší šance na příští rok.

Samotný výběr nemá smysl příliš komentovat. Každý z nás by asi vybral jinak, dle svého vkusu. Z řečníků, kteří byli na předkole se mnou a vybráni nebyli, bych určitě rád slyšel Michala Těhníka a jeho pragmatické rady vývojářům, stejně tak jako netradiční tichou přednášku Adama Hrubého. Věřím, že to kluci nevzdají a do konce roku svými vystoupeními obohatí jiné obecenstvo.

Několik osobních postřehů:

  • Nejdůležitější je forma předání. Sebelepší téma nudného speakera, který uspí obecenstvo, nezachrání.
  • Nevadí, že téma není úplně cutting-edge nebo že se o něm už mluvilo v předchozích ročnících. Jestliže je dobře odprezentované, člověk se vždycky dozví něco nového. Jsou navíc témata, jako test-driven development (TDD), která by se měla opakovat každý den a pořád by to bylo málo.
  • Je neskutečně obtížné udržet plnou pozornost publika v době, kdy o ni řečník bojuje se stovkami on-line mobilních zařízení.
  • Kódování naživo spolehlivě výše zmíněnou bitvu prohrává.
  • Dobrá přednáška v minulých ročnícíh není překvapivě ani v nejmenším zárukou letošní kvality. Nejen nováčci, ale i stálice, by měli projít předkolem.

Kvalita přednášek

Pozitivně mě na konferenci překvapila kvalida slajdů u naprosté většiny řečníků.  Nikdo neměl příliš mnoho textu, který by strhával pozornost publika v neprospěch přednášejícího.

Až na výjimky byli zahraniční řečníci daleko lepší, než Češi. Vysvětluju si to tím, že ze zahraničí jsou zváni opravdu jen ti nejlepší, zatímco domácí výběr je jednoduše omezen (ne)velikostí naší země. Tradičně bylo taktéž příjemnější poslouchat designery a businessmany, než vývojáře. Jestli existuje nějaké řešení tohoto problému, netuším, my vývojáři prostě umíme komunikovat s počítači lépe, než s lidmi.

Anglicky nebo česky?

Téma, o kterém se mezi účastníky hodně mluvilo, byl jazyk přednášek.

Sám bych nejradši přednášel v angličtině. Příprava by mi tak zabrala asi polovinu času - překládat některé anglické výrazy do češtiny nebylo úplně jednoduché. Ještě v pátek jsem se ptal lidí v development hallu, jak by se řekla "warm cache". Zahřátá keš? Teplá keš? Příkladů je celá řada.

Chápu organizátory, kteří požadovali po Češích, aby mluvli česky. V publiku sedělo zhruba 2-3% zahraničních účastníků a tak chtěli logicky cílit česko-slovenskou většinu. Navíc se zdá, že neměli úplně dobrou zkušenost s Čechy přednášejícími anglicky v minulých ročnících.

Na konferenci jsem přivedl dobrého kamaráda z Dánska, který se nedávno přestěhoval do Prahy. Některé přestávky určené k networkingu jsem trávil s ním a rychle si uvědomil, že velké množství mladých Čechů není schopno základní konverzace v angličtině. To je problém, pro který neexistuje žádná výmluva. Pokud chci být alespoň průměrným programátorem, budu muset nevyhnutelně číst knížky, dokumentaci a blogy v angličtině, komunikovat se zahraničními klienty, uživateli, apod. Dokážou to bez problémů Němci, Poláci, Holanďani, Dánové, dokonce i Francouzi.

Záměr uspořádat příští WebExpo kompletně v angličtině proto jednoznačně vítám. Zaprvé se znatelně rozšíří skupina potencionálních účastníků a zadruhé si začne české publikum na cizí řeč zvykat, jazykově slabší jedince to doufejme donutí si do příště angličtinu trochu oprášit.

Organizace

Organizační tým odvedl obrovský kus dobré práce. Konference proběhla bez větších zádrhelů, což je při tak velkém počtu účastníků (1200) obdivuhodné.

Podpora networkingu, který byl hlavním tématem letošního ročníku, v podobě profilů a osobních programů na stránkách konference, QR kódů na visačkách a vlastních WebExpo vizitek, byla vskutku vymazlená. Všechny tři párty se taktéž vydařily, přes (nebo možná díky) právě probíhající prohibici.

Jediným velkým nedostatkem, který by se dal do příště odstranit, byly chybějící přestávky na přesun mezi přednáškami. Ty by umožnily lidem nerušit předčasným odchodem či pozdním příchodem.

O ostatních nedostatcích, jídle, kávě, wifi atd. už toho bylo napsáno dost, organizátoři je určitě do příště vyladí.

Závěrem

SmileBoxWebExpo Prague 2012 byla vskutku vydařená konference. Překvapilo mě, jaký zájem o Neo4j vyvolala moje přednáška a velmi rád bych příští rok přijel znovu, tentokrát třeba na půldenní Neo4j workshop.

Díky Václavu Stoupovi a celému týmu za organizaci, svému publiku za pozornost a zajímavé relevantní otázky. Slajdy a kód jsou již dostupné, video by mělo být hotové do měsíce.

Share this blog post:

comments powered by Disqus